Zaznacz stronę

Wprowadź Domowe Zasady Ekranowe

POZNAJ
ZASADY

Urządzenia ekranowe używane świadomie i z umiarem mogą stanowić atrakcyjny element życia dzieci i młodzieży oraz życia rodzinnego. Jednak nadmiar ekranów może mieć negatywny wpływ na rozwój i zdrowie dzieci oraz na relacje rodzinne. Dlatego ważne, żebyśmy kontrolowali korzystanie z ekranów w domu. Pomogą w tym Domowe Zasady Ekranowe.

Wprowadźcie zasady korzystania z telefonów, tabletów
i komputerów. Dostosujcie je do wieku i potrzeb domowników.

Ustalamy limity na ekrany bo za dużo ekranów szkodzi zdrowiu, prowadzi nawet do uzależnienia.

 

DO 2 R.Ż zero ekranów
2-5 LAT do jednej godziny
6-12 LAT do 2 godzin dziennie
NASTOLATEK do 4 godzin

Światło smartfonów utrudnia zasypianie i pogarsza jakość snu. Zaleca się, aby nie korzystać z urządzeń ekranowych przynajmniej godzinę przed snem.

Korzystając wieczorem z ekranów, warto zmniejszyć ich jasność, a także zadbać, aby dzieci nie miały kontaktu z treściami nasyconymi dużą ilością bodźców.

Warto zadbać o rodzinne strefy i rytuały bez ekranów, tak aby urządzenia nie zakłócały nam rozmów i nie rozpraszały nas, kiedy spędzamy wspólnie czas.  Korzystanie z urządzeń ekranowych podczas posiłków może osłabiać więzi rodzinne oraz prowadzić do niezdrowych nawyków żywieniowych. Można ustalić listę rodzinnych aktywności bez ekranów, która obejmie m.in. posiłki, spacery, spotkania i zabawę. Dzięki temu wszyscy członkowie rodziny będą mogli skoncentrować się na byciu razem.

Dobrze jest zrezygnować z ekranów po przebudzeniu i pozbyć się nawyku noszenia telefonu przy sobie, spędzając czas w domu. Warto ustalić wspólne miejsce na odkładanie i ładowanie urządzeń.

Ruch jest ważny dla zdrowia wszystkich domowników. Aktywność fizyczna jest konieczna dla prawidłowego rozwoju dzieci. Wspiera nie tylko rozwój fizyczny, lecz także rozwój układu nerwowego.

Minimalny czas aktywności fizycznej dzieci do 2. roku życia  to 3 godziny. Zaleca się, aby dzieci 2+ i młodzież mogły przeznaczyć na ruch przynajmniej godzinę dziennie. Ruch jest ważny również dla zdrowia dorosłych. Dobrym pomysłem są wspólne aktywności ruchowe – bez używania urządzeń ekranowych!

Bądźmy z dziećmi w prawdziwej relacji podczas wspólnych gier i zabaw. Dbajmy, żeby nie rozpraszały nas ekrany. Dobrym pomysłem jest odłożenie na ten czas telefonów i wyciszenie w nich powiadomień. Wyłączmy telewizor działający w tle.

Nie korzystamy z ekranów, kiedy przemieszczamy się pieszo lub na rowerze. Rodzice nigdy nie powinni sięgać po telefon podczas prowadzenia samochodu.

Korzystanie ze smartfonów itp. podczas drogi do szkoły czy pracy jest przyczyną wielu wypadków komunikacyjnych.

Komunikaty dźwiękowe urządzeń ekranowych wybudzają i zakłócają – tak ważny dla zdrowia – sen.

W trosce o jakość snu dobrze jest zrezygnować z ładowania urządzeń ekranowych w sypialni (szczególnie jeśli rodzice dzielą ją z dziećmi) i w pokoju dziecięcym. Zamiast alarmu w telefonie o poranku możemy korzystać z tradycyjnego budzika.